Literatura dziecięca

Niedawno wspominałam o książce Gro Dahle, Svein Nyhus Włosy mamy, chciałam zaproponować jeszcze jedną pozycję tego autora tj.  Svein Nyhus Tato!  
Pozwolę sobie wkleić tekst ze strony :

Ponieważ jeszcze jej nie przeczytałam, ale myślę że warto abyście już teraz o niej wiedzieli 🙂 

Svein Nyhus: Tato!  
Tato! jest książką napisaną i zilustrowaną przez Sveina Nyhusa. To pełna ciepła, wzruszająca opowieść o tęsknocie małego chłopca za tatą. Tomek tęskni za swoim tatą i wyobraża sobie różne sytuacje i zabawy, w których mogliby razem uczestniczyć. Nie wiemy, dlaczego taty chłopca nie ma w domu. Może wyjechał w daleką podróż, a może wyszedł tylko do sklepu? Czas dla dziecka nie ma znaczenia. Nawet minuta tęsknoty za ukochanym rodzicem jest dla dziecka wiecznością. Czytając książkę, czytamy jednocześnie w myślach chłopca, który tworzy piękną opowieść o bezkrytycznym uwielbieniu i miłości, jaką darzy swojego, nieobecnego akurat przy nim tatę. Tata według chłopca jest: silniejszy od goryla, umie kopnąć piłkę tak daleko, że nikt nie może jej znaleźć, potrafi też zanurkować do samego dna morskiego, zupełnie jak łódź podwodna. Opowiadanie mówi nam o tym, jak ważny jest ojciec w życiu dziecka. Każdy malec uważa swojego tatę za superbohatera. Tytułowy tato jest przedstawiony na ilustracjach Sveina Nyhusa jako wysoki, barczysty i niezwykle silny mężczyzna, jednak nie wzbudza on lęku, a dużą sympatię. Fantazyjne, pełne humoru, a jednocześnie wzruszające ilustracje, sprawiają, że książka jest po prostu urocza. Do opowieści o małym Tomku i jego tacie chce się, dzięki tym ilustracjom i przesłaniu, jakie niesie książka, chętnie wracać. Koniec opowiadania daje nam piękne pocieszenie i przesłanie. Mały Tomek mówi: Może tata patrzy teraz na księżyc. Jeśli tak, to patrzymy na to samo. To jest dość przyjemne. Książka Tato! zdobyła najbardziej prestiżową nagrodę literacką w kategorii książek dla dzieci i młodzieży, przyznawaną przez norweskie Ministerstwo Kultury, zdobyła też tytuł najpiękniejszej książki roku. Zapoczątkowała dyskusję społeczną na temat roli ojca w życiu dziecka.
Wydawnictwo EneDueRabe, 2008
Wiek: 3+
Ilustracje Sveina Nyhusa to prawdziwe perełki, dzieła sztuki wśród ilustracji do książek dla dzieci. Zapraszam Was do podróży po świecie jego niezwykłych  ilustracji i z niecierpliwością czekam na kolejne książki kreską Sveina Nyhusa opowiadane.  

   

Dodaj komentarz