Nowa Instytucja – DZIENNY OPIEKUN

Witam po dłuższej nieobecności. 
Miło mi również poinformować, iż właśnie ukończyłam kurs na Opiekuna Dziennego. Zapewne większość z Was już słyszało o owej instytucji , ale dla tych co nie słyszeli zapraszam do lektury. 

Na czym to polega? 

Opiekun dzienny to alternatywa dla żłobków. Opieka sprawowana jest w domu opiekuna.
Warunki maja być domowe, więc właściwie Opiekun to taka przyszywana ciocia lub wujek 😉 . Rodzice podpisują umowę z Urzędem Miasta/ Gminy . Opiekun Dzienny zatrudniany jest na umowę zlecenie przez owy urząd. Dla rodzica są to bardzo korzystne warunki jeżeli chodzi o finanse bo nie płaci Opiekunowi tak jak Niani tylko płaci do urzędu i jest to kwota tak jak za żłobek tyle że bez wyżywienia. Wyżywienie rodzic musi sam zorganizować dziecku.

 Co najważniejsze Opiekun dzienny może sprawować opiekę nad dziećmi od 20 tygodnia życia
(tj 5 miesiąc życia maleństwa) do ukończenia 3 roku życia.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie ministerstwa Informacja dotycząca instytucji dziennego opiekuna .
Opiekunem dzienny w zasadzie może zostać każdy. Jeżeli nie mamy przygotowania zawodowego do opieki nad maleństwem to jesteśmy zobowiązani do odbycia szkolenia.
      Na szkoleniu uczymy się przede wszystkim rożnych stadiów rozwoju maleństwa i metod, które mogą wspomóc ten rozwój. Uczymy się o zagrożeniach jakie możemy spotkać w trakcie opieki nad maluszkiem.
Taka wiedza w pigułce, pokrywająca się z informacjami które można zdobyć podczas nauki na uczelni wyższej 😉 . Dla mnie osobiście najważniejsza kwestią na zajęciach była Pierwsza pomoc
i ćwiczenia na fantomie małego dziecka.
Sama wychowałam swoich dwójkę maluszków, które teraz są już dużymi dziećmi  (tu był by bunt ze strony moich dzieci ;)) – Nastolatków 😉 , takie szkolenie powinien przechodzić każdy rodzic. Może mniej było by takich tragicznych wypadków z udziałem dziecka. Rodzice mieli by również większą świadomość popełnianych błędów wychowawczych i rozwojowych.
Na szkoleniu wykonywaliśmy dużo praktycznych ćwiczeń. Tworzyliśmy Piniat, magiczne pudełka i wiele innych fajnych i edukacyjnych prac rozwojowych zarówno dla maluszków jak i opiekunów 😉

A o to moja praca twórcza na zajęciach 🙂 “Magiczne Pudełko”  😉

Zachęcam wszystkich rodziców do korzystania z nowej ” INSTYTUCJI”
jaką jest Opiekun Dzienny 🙂 

Myślę, że najbardziej jest pożądana taka instytucja dla dzieci, które w żłobkach często chorują, lub gdy trudno naszym maluszkom odnaleźć się w większej grupie, bo tak naprawdę to przecież taki 5 miesięczny maluszek nie jest emocjonalnie przygotowany na to by przebywać 8 -do 10 godzin bez bliskiej osoby
i w hałasie.Opiekun Dzienny, stwarza  warunki zbliżone do środowiska, w którym maluszek wychowuje się w domu. Opiekun zawsze jest przy maluszku, jest przytulany gdy tego potrzebuje, czuje się bezpiecznie, gdy jest czas na sen ma zapewniony komfort ciszy, spokoju i bezpieczeństwa. Uważam projekt Opiekun Dzienny za bardzo dobry.
Polecam również szkolenia Europejskim Centrum Edukacyjnym w Opolu – bardzo fajni ludzie 🙂 .

Dodaj komentarz