Dla dzieci o depresji – zapowiedź książki “Włosy mamy”

Dodano: 2010-01-27

Emma ma najlepszą mamę na świecie. Mamę, która jest najukochańsza i ma piękne długie włosy. Jednak coraz częściej mama tylko leży na sofie i jest przeraźliwie smutna. Emma zastanawia się, dlaczego mama nie odpowiada na jej wezwania, prośby, nie przygotowuje jej jedzenia, pomimo że Emma jest głodna.
Dziewczynka nie rozumie, co się dzieje. Staje się coraz bardziej przerażona i zagubiona. W końcu dochodzi do wniosku, że przyczyna na pewno tkwi we włosach mamy, które stały się ciężkie i splątane. Postanawia pomóc i rozczesać potargane włosy mamy. Szczotkując je, wpada do ich środka. Okazuje się, że żyją tam dzikie i niebezpieczne stworzenia. Dziewczynka zaczyna się bać. Na szczęście we włosach mamy spotyka dorosłego człowieka.
“Włosy mamy” to niezwykła, baśniowa opowieść o depresji rodzica. Prosta, wypełniona metaforą historia o narastającym chaosie w uczuciach dziecka, które samo próbuje zrozumieć coś, co jest dla niego niezrozumiałe, samo próbuje działać, by odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa.
“Włosy mamy”, pomimo ciężaru tematycznego, to niezwykle ważna, zrozumiała dla najmłodszych historia, dająca nadzieję, pozwalającą oswoić najtrudniejsze uczucia.
Czasem, a może nawet częściej niż czasem, zdarzają się w życiu rzeczy, które są trudne dla dorosłych, a jeszcze trudniejsze dla dzieci. Być może warto wtedy przypomnieć sobie opowieść o Emmie.
Poetycki język Gro Dahle doskonale współgrający z mistrzowskimi ilustracjami Sveina Nyhusa sprawiają, że “Włosy mamy” to źródło nie tylko głębokich przeżyć emocjonalnych, ale też wyjątkowych doznań artystycznych.
Książka, która na długo pozostaje w pamięci!
Włosy mamy, wyd. EneDueRabe
Włosy mamy
Tytuł oryginału: Håret til mamma
Gro Dahle
il. Svein Nyhus
Przeł. (z norweskiego): Helena Garczyńska
ISBN 978-83-927462-3-2
Format: 198×272
Oprawa: twarda
stron: 30
wyd. EneDueRabe, 2010
sugerowanywiek:5+

Dodaj komentarz